Genewa – wczoraj
Poznaj historię sztuki zegarmistrzowskiej
Początki historii zegarmistrzowskiej Genewy sięgają XVI wieku, kiedy Jan Kalwin wprowadził zakaz noszenia przedmiotów ozdobnych. W wyniku wprowadzonej reformy liczni jubilerzy zostali zegarmistrzami.
Jan Kalwin (1509-1564), pochodzący z Francji pastor, postanowił opuścić swój kraj i Kościół katolicki, żeby bronić idei reformy protestanckiej. Schronił się w Szwajcarii, gdzie napisał kilka książek religijnych i rozwinął swoje własne teorie, które zapoczątkowały kalwinizm.
W 1536 roku, Kalwin przyjechał do Genewy, gdzie dzięki swoim wpływom pomagał Radzie Genewskiej w reformowaniu obowiązujących praw. Wśród nowo wprowadzonych reform z 1541 roku znajdował się zakaz pokazywania bogactwa i noszenia ostentacyjnych ozdób, takich jak biżuteria. Wprowadzone nowe nakazy wymusiły przekwalifikowanie się wielu utalentowanych jubilerów z Genewy. Większa część z nich wybrała zawody związane w branżą zegarmistrzowską. Z czasem zaczęto produkcję zegarków biżuteryjnych zdobionych kamieniami szlachetnymi. Zegarki te nie były traktowane jak klejnoty i nie podlegały zakazom Kalvina. Nastąpił rozwój zegarmistrzostwa luksusowego. Kolejne reformy, z 1566 roku, dotyczyły złota i zakazywały wytwarzania krzyży, kielichów i innych przedmiotów używanych w kościele katolickim, zmuszając złotników do produkcji kopert do zegarków.
W XVI wieku zegarmistrzostwo w Genewie przeżywało błyskawiczny wzrost, a na początku 1600 roku, jego sława wyszła daleko poza granice Szwajcarii. Sukces miasta był tak duży, że pierwsza korporacja zegarmistrzowska na świecie „Maîtrise des horlogers de Genève”, powstała już w 1601 roku w Genewie.
W XVII wieku liczba zegarmistrzów była w Genewie tak duża, a konkurencja między nimi tak silna, że wielu z nich postanowiło przeprowadzić się do innych mniejszych miast Szwajcarii. Dzięki temu nastąpił duży rozwój zegarmistrzostwa na terytorium Łuku Jurajskiego, od Genewy do Schaffhouse. Na terenach tych osiadła przede wszystkim duża liczba przybyłych wcześniej do Genewy francuskich Hugenotów. W tym czasie złotnik Daniel Jeanrichard z Neuchâtel ustanowił system zakładowy, który polegał na rozdzielaniu zadań między kilku rzemieślników, z których każdy specjalizował się w produkcji określonego elementu zegarka.
Po 1701 roku około 15 szwajcarskich producentów części do zegarków dostarczało swoje mechanizmy genewskim firmom, które montowały gotowy mechanizm w kopercie zegarka. W tym czasie zegarmistrzowie z Genewy przestali produkować półfabrykaty i zajmowali się głównie pracami wykończeniowymi. Dzięki zastosowanej innowacji nastąpił szybki wzrost produkcji i eksportu zegarków.
Pod koniec XIX wieku genewscy producenci zegarków zostali skonfrontowani z problemem dotyczącym pojawienia się w handlu zegarków, które były produkowane poza Genewą i bez pozwolenia przejmowały nazwy ich marek i nazwę miasta Genewa jako miejsce wyprodukowania czasomierzy. W odpowiedzi zegarmistrzowie, kupcy i władze publiczne Genewy ustanowili system ochrony zegarmistrzowskiego sektora gospodarczego. Jednym z wybranych rozwiązań była identyfikacja zegarków wyprodukowanych w Genewie poprzez poświadczenie ich jakości. W 1886 roku został stworzony znak identyfikujący państwo i Republikę Genewską nazywany „Poinçon de Genève”– Pieczęć Genewska, który łączył know-how terytorium Genewy, z wysoką jakością techniczną wyprodukowanych w mieście czasomierzy. Poinçon de Genève, będący wyznacznikiem luksusu zegarków genewskich do dzisiaj promuje wysokiej klasy czasomierze charakteryzujące się dobrym wykonaniem, niezawodnością i ich pochodzeniem.
W 1839 roku, Polak Antoine-Norbert Patek i Czech François Czapek, stworzyli firmę produkującą czasomierze, która po pojawieniu się w firmie francuskiego inżyniera Philippe Adrien stała się pierwszą prawdziwą manufakturą zegarkową o nazwie Patek Philippe.
Z biegiem czasu powstały w Genewie inne manufaktury. Obecnie mają tutaj swoje siedziby F.P. Journe, Piaget, Rolex, Franck Muller, Chopard, Baume & Mercier, Harry Winston, Vacheron Constantin i Roger Dubuis.